W dniach 03 – 05 września 2008r. w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbywało się Międzynarodowe Sympozjum CTIF oraz posiedzenie Komisji Historycznej CTIF. Na zaproszenie organizatorów w sympozjum uczestniczyli m.in. Burmistrz Rakoniewic Józef Jerzy Sieradzan, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu st. bryg. Wojciech Mendelak, oraz kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Anna Formaniewicz.

Jednym z punktów Sympozjum było omówienie i ocena Muzeów Pożarnictwa na terenie Europy. Ocenie tej poddano również placówkę muzealną w Rakoniewicach, która 11 czerwca 2008 roku była wizytowana przez Komisję Historyczną CTIF.

Komisja zaliczyła Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach do Placówek spełniających międzynarodowe warunki definicji Muzeum Pożarnictwa i przyznała jako drugiej Placówce Pożarniczej w Polsce /obok CMP w Mysłowicach / a czwartej w Europie CERTYFIKAT CTIF.

Jest to ogromne wyróżnienie myślę, że nie tylko dla Muzeum, ale także dla całego pożarnictwa wielkopolskiego, oraz dla Rakoniewic o których coraz częściej mówi się w kontekście Muzeum.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i organizacjom, dzięki, którym znaleźliśmy się na tak zaszczytnej pozycji.

W roku 2009 przypada Jubileusz 35-lecia Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach będzie więc okazja, aby uczynić to imiennie.

Placówka nadal się rozwija, eksponaty przybywają, frekwencja wzrasta coraz częściej gościmy turystów z najdalszych zakątków świata min. Japonii, Chin czy Australii. Największą grupę zwiedzających stanowią strażacy, młodzież i dzieci, którym u nas można podczas zwiedzania wyjątkowo dużo /pokręcić syreną, pochodzić w hełmie czy pojeździć zabytkowym Chevroletem/myślę, że dlatego wracają do nas wielokrotnie.

Zapraszamy serdecznie do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Anna Formaniewicz

 

1. CTiF

2. CTiF

3. CTiF

4. CTiF