Dnia 10 listopada 2008 r. o godz. 16 w „Galerii na Strychu” Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Front Zachodni Powstania Wielkopolskiego” „ Strażacy w Powstaniu”

Otwarcia wystawy dokonali:

  •  Burmistrz Rakoniewic Józef Jerzy Sieradzan
  •  Przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Zgaiński
  •  Kierownik Muzeum Anna Formaniewicz

Zaroszeni goście z zainteresowaniem wysłuchali referatu nt. Powstania Wielkopolskiego oraz udziału strażaków Powstaniu wygłoszonego przez kapitana rezerwy Marka Kędzierskiego z Leszna, a następnie zwiedzili wystawę. Ważnym elementem wystawy jest ukazanie postaci jednego z przywódców Powstania gen. Stanisława Taczaka.

Komisarzem i współautorem wystawy jest dr Zdzisław Kościański a bardzo cenne i interesujące eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Ziemi Grodziskiej, Izby Tradycji Szkoły w Rakoniewicach, Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz osób prywatnych.

Następnym punktem był koncert pieśni powstańczych i patriotycznych w wykonaniu chóru „Nuta w Nutę” oraz kapeli „Art. Wygoda” pod dyrekcją Józefa Kowalonka, który zebrani goście wysłuchali z ogromnym wzruszeniem a niektóre „rubaszne” przyśpiewki wojskowe z rozbawieniem.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum do dnia 16 lutego 2009 roku

 

2. Powstanie wlkp.