W 1974 roku dziAi??ki staraniom WAi??adz Miasta, dziaAi??aczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej StraA?y PoA?arnej w Rakoniewicach otwarto Wielkopolskie Muzeum PoA?arnictwa.

Od 1995 roku Muzeum stanowi OddziaAi?? Zamiejscowy Centralnego Muzeum PoA?arnictwa w MysAi??owicach.

Rok 2009 byAi?? dla rakoniewickiego muzeum rokiem Jubileuszowym GAi??A?wne obchody 35 ai??i?? lecia Muzeum odbyAi??y siAi?? 29 sierpnia 2009 r.

TuA? przed godzinAi?? 11:00 na rakoniewickim rynku odsAi??oniAi??to jedynAi?? tego typu w Polsce fontannAi?? – pomnik ku czci straA?akA?w. Oficjalne obchody 35-lecia otworzyAi?? gospodarz – Burmistrz Rakoniewic JA?zef Jerzy Sieradzan. NastAi??pnie gAi??os zabraAi?? Dyrektor Centralnego Muzeum PoA?arnictwa w MysAi??owicach st. bryg. WAi??odzimierz BareAi??a oraz goAi??cie honorowi.

Kolejnym etapem uroczystoAi??ci byAi??o wrAi??czenie:

• Odznaki ai??zZASA?UAi??ONY DLA OCHRONY PRZECIWPOAi??AROWEJai???,
  • MEDALU HONOROWEGO im. JAi??ZEFA TULISZKOWSKIEGO dla JA?zefa Jerzego Sieradzana i Wielkopolskiego Muzeum PoA?arnictwa w Rakoniewicach,
  • ZA?OTEGO ZNAKU ZWIAi??ZKU OSP RP oraz MEDALU HONOROWEGO im. BOLESA?AWA CHOMICZA dla JA?zefa Jerzego Sieradzana oraz Anny Formaniewicz,
  • HONOROWEGO MEDALU ai??zSEMPER VIGILANTai??? dla nadbryg. w stan. spocz. Ryszarda KamiAi??skiego oraz Aleksandra Hoffmana.

Po wrAi??czeniach odznaczeAi?? i medali rozpoczAi??to czAi??Ai??Ai?? artystycznAi??.

Warto wspomnieAi??, A?e wAi??rA?d goAi??ci znaleA?li siAi?? m.in.:

• posAi??owie RP: Jakub Rutnicki, StanisAi??aw Stec,
  • Komendant GAi??A?wny PSP ai??i?? nadbryg. WiesAi??aw LeAi??niakiewicz,
  • grono straA?ackich emerytA?w na czele z generaAi??ami: Feliksem DelAi??, Teofilem Jankowskim, Ryszardem KamiAi??skim, Maciejem Schroederem oraz pAi??k. Jerzym Fiedlerem,
  • WicemarszaAi??ek WojewA?dztwa Wielkopolskiego ai??i?? Wojciech Jankowiak,
  • Wielkopolski Komendant WojewA?dzki PSP ai??i?? st. bryg. Wojciech Medelak,
  • A?A?dzki Komendant WojewA?dzki PSP ai??i?? st. bryg. Andrzej Witkowski,
  • Komendant Centralnej SzkoAi??y PSP w CzAi??stochowie ai??i?? st. bryg. Marek Chmiel,
  • Komendant SzkoAi??y AspirantA?w PSP w Poznaniu ai??i?? bryg. Grzegorz Stankiewicz,
  • Komendant SzkoAi??y AspirantA?w PSP w Krakowie ai??i?? bryg. BogusAi??aw Kogut,
  • Wiceprezes ZarzAi??du GAi??A?wnego ZOSP RP ai??i?? Stefan MikoAi??ajczak wraz z Honorowym Ai??Prezesem ZarzAi??du WojewA?dzkiego ai??i?? WAi??adysAi??awem WesoAi??owskim,
  • ZastAi??pca Prezesa ZarzAi??du WojewA?dzkiego Funduszu Ochrony Asrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ai??i?? BogusAi??aw Brzostowski, Starosta powiatu grodziskiego ai??i?? StanisAi??aw Hadka,
  • Komendanci Miejscy/Powiatowi PSP z Poznania, Wolsztyna, Nowego TomyAi??la oraz Grodziska Wielkopolskiego.

SzczegA?lnymi goAi??Ai??mi honorowymi byAi??y delegacje zagraniczne, na czele z prezydentem CTIFu Panem Walterem Eggerem oraz czAi??onkami komisji historycznej CTIFu. Na zakoAi??czenie goAi??cie mieli okazjAi?? wysAi??uchaAi?? przygotowany specjalnie na tAi?? uroczystoAi??Ai?? koncert w wykonaniu artystA?w Teatru Wielkiego w Poznaniu.

3. 35 lat

4. 35 lat