W 1974 roku dziA�ki staraniom WA�adz Miasta, dziaA�aczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej StraA?y PoA?arnej w Rakoniewicach otwarto Wielkopolskie Muzeum PoA?arnictwa.

Od 1995 roku Muzeum stanowi OddziaA� Zamiejscowy Centralnego Muzeum PoA?arnictwa w MysA�owicach.

Rok 2009 byA� dla rakoniewickiego muzeum rokiem Jubileuszowym GA�A?wne obchody 35 a�� lecia Muzeum odbyA�y siA� 29 sierpnia 2009 r.

TuA? przed godzinA� 11:00 na rakoniewickim rynku odsA�oniA�to jedynA� tego typu w Polsce fontannA� – pomnik ku czci straA?akA?w. Oficjalne obchody 35-lecia otworzyA� gospodarz – Burmistrz Rakoniewic JA?zef Jerzy Sieradzan. NastA�pnie gA�os zabraA� Dyrektor Centralnego Muzeum PoA?arnictwa w MysA�owicach st. bryg. WA�odzimierz BareA�a oraz goA�cie honorowi.

Kolejnym etapem uroczystoA�ci byA�o wrA�czenie:

• Odznaki a�zZASA?UA�ONY DLA OCHRONY PRZECIWPOA�AROWEJa�?,
  • MEDALU HONOROWEGO im. JA�ZEFA TULISZKOWSKIEGO dla JA?zefa Jerzego Sieradzana i Wielkopolskiego Muzeum PoA?arnictwa w Rakoniewicach,
  • ZA?OTEGO ZNAKU ZWIA�ZKU OSP RP oraz MEDALU HONOROWEGO im. BOLESA?AWA CHOMICZA dla JA?zefa Jerzego Sieradzana oraz Anny Formaniewicz,
  • HONOROWEGO MEDALU a�zSEMPER VIGILANTa�? dla nadbryg. w stan. spocz. Ryszarda KamiA�skiego oraz Aleksandra Hoffmana.

Po wrA�czeniach odznaczeA� i medali rozpoczA�to czA�A�A� artystycznA�.

Warto wspomnieA�, A?e wA�rA?d goA�ci znaleA?li siA� m.in.:

• posA�owie RP: Jakub Rutnicki, StanisA�aw Stec,
  • Komendant GA�A?wny PSP a�� nadbryg. WiesA�aw LeA�niakiewicz,
  • grono straA?ackich emerytA?w na czele z generaA�ami: Feliksem DelA�, Teofilem Jankowskim, Ryszardem KamiA�skim, Maciejem Schroederem oraz pA�k. Jerzym Fiedlerem,
  • WicemarszaA�ek WojewA?dztwa Wielkopolskiego a�� Wojciech Jankowiak,
  • Wielkopolski Komendant WojewA?dzki PSP a�� st. bryg. Wojciech Medelak,
  • A?A?dzki Komendant WojewA?dzki PSP a�� st. bryg. Andrzej Witkowski,
  • Komendant Centralnej SzkoA�y PSP w CzA�stochowie a�� st. bryg. Marek Chmiel,
  • Komendant SzkoA�y AspirantA?w PSP w Poznaniu a�� bryg. Grzegorz Stankiewicz,
  • Komendant SzkoA�y AspirantA?w PSP w Krakowie a�� bryg. BogusA�aw Kogut,
  • Wiceprezes ZarzA�du GA�A?wnego ZOSP RP a�� Stefan MikoA�ajczak wraz z Honorowym A�Prezesem ZarzA�du WojewA?dzkiego a�� WA�adysA�awem WesoA�owskim,
  • ZastA�pca Prezesa ZarzA�du WojewA?dzkiego Funduszu Ochrony Asrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu a�� BogusA�aw Brzostowski, Starosta powiatu grodziskiego a�� StanisA�aw Hadka,
  • Komendanci Miejscy/Powiatowi PSP z Poznania, Wolsztyna, Nowego TomyA�la oraz Grodziska Wielkopolskiego.

SzczegA?lnymi goA�A�mi honorowymi byA�y delegacje zagraniczne, na czele z prezydentem CTIFu Panem Walterem Eggerem oraz czA�onkami komisji historycznej CTIFu. Na zakoA�czenie goA�cie mieli okazjA� wysA�uchaA� przygotowany specjalnie na tA� uroczystoA�A� koncert w wykonaniu artystA?w Teatru Wielkiego w Poznaniu.

3. 35 lat

4. 35 lat