ai??zKOLOROWE JAK MOTYLEai???Ai?? pod takim tytuAi??em dnia 21marca 2012r.w Wielkopolskim Muzeum PoA?arnictwa w Pracowni Przyrodniczej im. Albina A?Ai??ckiego nastAi??piAi??o uroczyste otwarcie wystawy, na ktA?rej zaprezentowano kilkanaAi??cie prac malarskich oraz kilkanaAi??cie okazA?w przepiAi??knych motyli z rA?A?nych stron Ai??wiata, z kolekcji Pana Albina A?Ai??ckiego.

Eksponaty na wystawAi?? udostAi??pniAi??a Pani Maria A?Ai??cka.

Otwarcie wystawy poAi??Ai??czone byAi??o ze spotkaniem rodziny, przyjaciA?Ai?? i bliskich znajomych Pana Albina A?Ai??ckiego, ktA?rzy na spotkanie przybyli m.in. z Poznania, Wolsztyna, KoAi??ciana, Grodziska wlkp. i Rakoniewic, oddajAi??c w ten sposA?b hoAi??d temu niezwykAi??emu czAi??owiekowi, w 5 rocznicAi?? Ai??mierci.

Albin A?Ai??cki byAi?? propagatorem ochrony przyrody, pasjonowaAi??o go malarstwo, literatura i sztuka. ByAi?? autorem wielu prac naukowych, pisaAi?? wiersze, ksiAi??A?ki naukowe, malowaAi?? obrazy, preparowaAi?? ptaki.

CzAi??Ai??Ai?? swojego A?yciowego dorobku przekazaAi?? na rzecz miasta.

W 2005 roku w Wielkopolskim Muzeum PoA?arnictwa otwarto PracowniAi?? PrzyrodniczAi??, w ktA?rej kolekcja znalazAi??a swoje miejsce.

21 marca 2012r. Pracownia Przyrodnicza powiAi??kszyAi??a swoje zbiory o kolejne eksponaty, Pan JA?zef Kowalonek przekazaAi?? rysunek lwa, autorstwa Albina A?Ai??ckiego, Pani Gabriela Hoffmann przekazaAi??a okaz piAi??knego motyla. WyjAi??tkowy dar Pracownia otrzymaAi??a od znanej malarki poznaAi??skiej Pani Marii Klimczak, jest to obraz olejny portret Albina A?Ai??ckiego ktA?ry w Muzeum znajdzie swoje zaszczytne miejsce.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum do czerwca 2012r.

Tekst: Anna Formaniewicz
Foto: Hubert Koler