W Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach obejrzeć można wystawę modelarską hobbysty amatora – Michała  Królikowskiego, pracownika Muzeum na stanowisku konserwatora od 01.04. 1996r. do 31.01.2015r.

Michał Królikowski zmarł w wieku 66 lat, 28 lipca 2015r. Chcielibyśmy tą wystawą upamiętnić postać niezwykle ciekawego i wszechstronnie uzdolnionego artysty.

Pracując w Muzeum dał się poznać jako doskonały fachowiec i konserwator. Każdą wolną chwilę poświęcał pasji swojego życia – modelarstwu.

Tworzenie w pomniejszonej skali zabytkowych budowli, wiatraków, historycznych armat – to tylko niektóre tematy prezentowane na wystawach okolicznościowych m.in. w Muzeum Regionalnym w Grodzisku Wlkp. i Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Szczególny talent objawił się przy tworzeniu modeli sikawek strażackich. Zachowana odpowiednia skala, ruchome elementy, perfekcyjne wykonanie, wszystko to zyskało bardzo wysoka ocenę wśród fachowców nie tylko strażaków.

W kolekcji Muzeum znajduje się ok. 40 modeli. Są to wierne kopie sikawek i wozów pożarniczych według katalogów, książek i naturalnych wzorów od XVI – XX  wieku. Wykonane z drewna i sklejki w najdrobniejszych szczegółach zbliżone do oryginału, tworzą swoistą historię rozwoju techniki pożarniczej.

Wystawa i zgromadzone modele cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, zachwycając szczególnie tych najmłodszych. Czynna do grudnia 2016r.

Anna Formaniewicz
Foto. Hubert Koler

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

6.

 

7.