W Wielkopolskim Muzeum PoA?arnictwa w Rakoniewicach obejrzeAi?? moA?na wystawAi?? modelarskAi?? hobbysty amatora ai??i?? MichaAi??aAi?? KrA?likowskiego, pracownika Muzeum na stanowisku konserwatora od 01.04. 1996r. do 31.01.2015r.

MichaAi?? KrA?likowski zmarAi?? w wieku 66 lat, 28 lipca 2015r. ChcielibyAi??my tAi?? wystawAi?? upamiAi??tniAi?? postaAi?? niezwykle ciekawego i wszechstronnie uzdolnionego artysty.

PracujAi??c w Muzeum daAi?? siAi?? poznaAi?? jako doskonaAi??y fachowiec i konserwator. KaA?dAi?? wolnAi?? chwilAi?? poAi??wiAi??caAi?? pasji swojego A?ycia ai??i?? modelarstwu.

Tworzenie w pomniejszonej skali zabytkowych budowli, wiatrakA?w, historycznych armat – to tylko niektA?re tematy prezentowane na wystawach okolicznoAi??ciowych m.in. w Muzeum Regionalnym w Grodzisku Wlkp. i Wielkopolskim Muzeum PoA?arnictwa w Rakoniewicach. SzczegA?lny talent objawiAi?? siAi?? przy tworzeniu modeli sikawek straA?ackich. Zachowana odpowiednia skala, ruchome elementy, perfekcyjne wykonanie, wszystko to zyskaAi??o bardzo wysoka ocenAi?? wAi??rA?d fachowcA?w nie tylko straA?akA?w.

W kolekcji Muzeum znajduje siAi?? ok. 40 modeli. SAi?? to wierne kopie sikawek i wozA?w poA?arniczych wedAi??ug katalogA?w, ksiAi??A?ek i naturalnych wzorA?w od XVI ai??i?? XXAi?? wieku. Wykonane z drewna i sklejki w najdrobniejszych szczegA?Ai??ach zbliA?one do oryginaAi??u, tworzAi?? swoistAi?? historiAi?? rozwoju techniki poA?arniczej.

Wystawa i zgromadzone modele cieszAi?? siAi?? duA?ym zainteresowaniem wAi??rA?d zwiedzajAi??cych, zachwycajAi??c szczegA?lnie tych najmAi??odszych. Czynna do grudnia 2016r.

Foto. Hubert Koler

1.