Już po raz siódmy Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach stanowiące Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa włączyło się w ogólnoeuropejski projekt „Noc Muzeów.”

Wspólnie z Urzędem Gminy Rakoniewice oraz Komendą Powiatową PSP w Grodzisku Wlkp. udało nam się wypracować scenariusz tej niezwykłej NOCY, który z pewnością zaakceptowany został przez mieszkańców miasta, turystów i strażaków z całej wielkopolski, świadczy o tym przede wszystkim frekwencja. Dnia 20 maja w godzinach od 16.00  do 24.00 na terenie Muzeum miały miejsce niezwykłe wydarzenia w których uczestniczyło około 1000 osób, które nie tylko zwiedzały ekspozycje muzealne  lecz również uczestniczyły w konkursach, projekcjach filmów i pokazach strażackich.

Przygotowania do Nocy Muzeów rozpoczęliśmy od ogłoszenia konkursu plastycznego dla 5 i 6 latków z Przedszkola w Rakoniewicach na plakat o tematyce Michał Drzymała oraz 140 lat Poznańskiej Straży Pożarnej. Na konkurs wpłynęło 49 prac, które zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, otwarcie tej wystawy miało miejsce  właśnie  podczas Nocy w muzeum. Dla dzieci tradycyjnie został przygotowany specjalny blok programowy, całość poprowadził p. Józef Kowalonek.

Równolegle na terenie Muzeum odbywały się prezentacje przygotowane przez strażaków z Komendy Powiatowej PSP z Grodziska Wlkp. przy udziale uczniów klasy mundurowej Zespłu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku wlkp.

Od godz.18.00 do godz. 20.00 na Sali Audio wizualnej odbywał się przegląd teatrów szkolnych Gminy Rakoniewice, w których brały udział Szkoły z Jabłonnej, Łąkiego, Rakoniewic, Rostarzewa i Ruchocic. Komisja której przewodniczył w-ce Burmistrz Rakoniewic Pan Arkadiusz Pawłowski jednogłośnie stwierdziła że poziom przedstawień był bardzo wysoki i profesjonalny. I miejsce przyznano grupie teatralnej z Łąkiego. O godz. 20.00  w obecności w-ce Burmistrza Rakoniewic p. Arkadiusza Pawłowskiego otwarto wystawę fotograficzną „ Wozem do Historii”, poświęconą Michałowi Drzymale, która czynna będzie do dnia 08.10.2017 r.

Kierujemy gorące podziękowania do Władz Miasta, Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wielkopolskim oraz Centralnego Muzeum Pożarnictwa za pomoc w przygotowaniu i organizacji imprezy.

Dziękuję wszystkim którzy wraz z nami przeżywali tę Noc Muzealną w Rakoniewicach.

Tekst: Anna Formaniewicz

Foto: Huber Koler