W dniach od 1 do 3 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi edukacyjne. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Bezpieczeństwo” w związku, z czym podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć uczestnictwa Państwowej Straży Pożarnej.

Na stoisku przygotowanym przez Wojewódzka i Miejską Komendę Państwowej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski zaprezentowano m.in.; bogatą ofertę edukacyjną oraz strefę zabawy dla dzieci, młodzieży i nauczycieli; symulatory zagrożeń pożarowych i ekologicznych domu jednorodzinnego oraz budynku użyteczności publicznej; namiot zadymień; ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy; filmy i bajki z zakresu ochrony przeciw pożarowej. Na stoisku gościło również Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach – oddział zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, reprezentowane przez Hubert Kolera, który udostępnił muzealne eksponaty oraz plansze wystawowe i prezentacje z prelekcją ukazujące czyn strażacki w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.

Ponadto, pierwszego dnia targów dokonano uroczystego włączenia w „podział edukacyjny” – czyli system edukacyjny prewencji społecznej – aż 7 mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych i ekologicznych. Następnie podczas briefingu prasowego podsumowano akcję „Czujka na Straży Twojego Bezpieczeństwa” oraz rozpoczęto kolejną „Stop Wypalaniu Traw”. Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Jankowa Przygockiego przygotowali również interaktywny konkurs z zakresu bezpieczeństwa i różnego rodzaju zagrożeń.

W kolejnym dniu zaprezentowano m.in. efekty działań zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu pt. „Straż pożarna, jako podmiot modelowy integracji społecznej – FirefightersPlus”.

Jak co roku, stoisko wsparli wolontariatem uczniowie z klasy mundurowej Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu oraz wolontariusze z poznańskich gimnazjów.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, gościom stoiska za zainteresowanie.

Dowiedz się więcej tutaj

 

Tekst: Hubert Koler
Foto: st. kpt. Alicja Borucka, st. kpt. Lucyna Rudzińska, Hubert Koler