13 sierpnia 2019 roku w Centralnym Muzeum Pożarnictwa miała miejsce kolejna odsłona obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w ramach, której m.in. otwarto wystawę pt. „Krwawiące Granice” Wspomniane wydarzenia wpisują się w trzyletni program świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, a ich celem jest zwrócenie uwagi na rolę strażaków w tym procesie. W tym roku wydarzenia w CMP były również dodatkowym elementem świętowania 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali st. bryg. Janusz Gancarczyk – p.o. Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, st. bryg. Paweł Rochala – przedstawiciel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Dariusz Wójtowicz – prezydent miasta Mysłowic. Następnie zaproszeni goście z wielkim zainteresowaniem zwiedzili wystawę prezentującą m.in. główne wydarzenia i konflikty towarzyszące odradzającej się Rzeczypospolitej, wśród nich bratobójczą wojnę polsko – ukraińską, zwycięskie powstanie wielkopolskie, akcje rozbrajania Niemców na Pomorzu Gdańskim, przegrany plebiscyt na Warmii i Mazurach, mało znane powstanie sejneńskie, a także wojnę polsko – czechosłowacką o Śląsk Cieszyński.

Dużo miejsca na wystawie poświęcono powstaniom śląskim i plebiscytowi. Na potrzeby wystawy zbudowano w CMP replikę samochodu pancernego „Korfanty” używanego w III powstaniu śląskim, a wedle legendy zabudowanego na samochodzie strażackim. Na ekspozycji zobaczymy ponadto: flagi państwowe z 1919r, plakaty propagandowe, odznaki strażackie i wojskowe, ulotki propagandowe, zdjęcia, pocztówki, hełmy, sprzęt strażacki z epoki.

Warto przypomnieć, że wystawa o tym samym tytule prezentująca działania strażaków w roku 1919 jest dostępna również od maja br. na terenie Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Wszystkich zainteresowanych bardzo serdecznie zapraszamy.

Więcej na temat wystawy