W Wielkopolsce ferie zimowe rozpoczynają się już w poniedziałek 27 stycznia br., dlatego 24 stycznia br., w ramach akcji „Bezpieczne ferie zimowe”, odbyło się w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach – Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, niezwykle ciekawe spotkanie z młodzieżą z klasy mundurowej I LO w Opalenicy z udziałem Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka oraz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Dariusza Matczaka. W tej niecodziennej wizycie wzięli udział również wiceburmistrz Rakoniewic Arkadiusz Pawłowski, dyrektor Rakoniewickiego Ośrodka Kultury Gizela Ziółkowska oraz komendanci powiatowi PSP z Grodziska Wlkp.i Kościana.

Zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa pożarowego, zasad ewakuacji z budynków oraz czujek tlenku węgla i dymu poprowadzili koordynatorzy wojewódzcy ds. prewencji społecznej KW PSP w Poznaniu i strażacy z komend powiatowych z Grodziska Wlkp. i Kościana, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi edukacyjnych – mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych i ekologicznych budynku mieszkalnego z modułem „Woda-Las” oraz budynku użyteczności publicznej. Pokaz symulowanych zagrożeń pożarowych wzbudził duże zainteresowanie zarówno młodzieży jak i samego Wojewody, który w rozmowie z młodzieżą podkreślił wagę inwestowania w bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Uczniowie mieli okazję w towarzystwie wojewody zobaczyć interaktywny pokaz w Multimedialnej Sali Edukacyjnej „Strażacy na ratunek przyrodzie”, a sam wojewoda zasiadł za kierownicą w kabinie wozu strażackiego STAR 21. Prezentację sali poprowadził Hubert Koler naczelnik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa. Na zakończenie spotkania wojewoda wraz z komendantem wręczyli młodym uczestnikom spotkania czujki dymu – symbol kampanii edukacyjnej Państwowej Straży Pożarnej „Czujka Na Straży Twojego Bezpieczeństwa”.
Relacje ze spotkania są dostępne na portalu społecznościowym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Edukacji i Profilaktyce Pożarowej.

 

Tekst: st. kpt. Alicja Borucka
Foto: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa