Dwa lata temu, w lipcu 2018 r., szwedzcy strażacy walczyli na terenie kraju z ogromnymi pożarami lasów. Ogień płonął w wielu miejscach jednocześnie niszcząc ogromne powierzchnie leśne. Rząd Szwecji zwrócił się wtedy o pomoc do państw wchodzących w skład Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Na ich prośbę odpowiedziała Polska i w drugiej połowie lipca wysłała na pomoc strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

W skład grupy ratowniczej weszło 139 strażaków oraz 44 pojazdy z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, tworząc grupę ratowniczą pod dowództwem oficerów z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Grupa ta była maksymalnie samowystarczalna i przygotowania do prowadzenia działań w trybie ciągłym (zmianowym) przez 14 dni.

Działania zakończono 3 sierpnia, a strażacy wrócili do Polski trzy dni później.

Wystawa powstała z pamiątek oraz fotografii przekazanych przez mł. bryg. Tomasza Grelaka oraz st. kpt. Piotra Zwarycza, pokazuje nam zakres działań prowadzonych przez polskich strażaków w Szwecji.

Zapraszamy serdecznie Państwa do zwiedzenia muzeum oraz wystawy pt. Szwecja Płonie, dostępnej w godzinach otwarcia muzeum bez dodatkowych opłat.