W niedzielę 14 sierpnia odbyły się XVII Europejskie i XX Krajowe Zawody Sikawek Konnych. Już po raz drugi impreza miała miejsce w Racocie. Publiczność musiała czekać na zmagania pożarników aż dwa lata, ponieważ obostrzenia pandemiczne nie pozwalały na zorganizowanie tak dużego wydarzenia.

Na stadionie Hippicznym w Racocie pojawiły się 32 drużyny żeńskie, męskie oraz zagraniczne, które po złożeniu meldunku i ocenie umundurowania oraz sprzętu przez komisję historyczną, musiały w jak najszybszym czasie pokonać przygotowany tor przeszkód i ugasić za pomocą starej sikawki wodnej pożar (strącić zawieszony na pewnej wysokości „ognik”).

Nie lada atrakcją był dla zebranych pokaz ratownictwa w wykonaniu Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Bielewa, Bieżynia, Nietążkowa i Robaczyna oraz spektakularny pokaz woltyżerki w wykonaniu ApolinarskiGroup. Strażackie zmagania zakończył pokaz czeskich sikawek parowych z miejscowości Klatovy oraz Roztoky u Jilemnice.

Więcej na: Kościan Nasze Miasto oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie

Tekst i Fotografia:
Kościan Nasze Miasto,
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie
Air Space Foto & Piotr Zborowski Fotografia
Hubert Koler