Na zaproszenie Burmistrza Rakoniewic Gerarda Tomiaka, w dniach 2 – 5 września Gminę Rakoniewice odwiedziły delegacje zagraniczne – przedstawiciele gmin partnerskich, z którymi współpracujemy już ponad 20 lat…

Oficjalne spotkanie powitalne miało miejsce w piątek, 2 września. Była to okazja do wspomnień, podziękowań, podsumowania dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenia nowych, wspólnych planów na kolejne lata.

W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele z Gminy Flotwedel, Niemcy (współpraca od 1998 r.), Širvintos, Litwa (współpraca od 2003 r.) Pisoczin i Rejon Charkowski, Ukraina (współpraca od 2004 r.), Burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak, Zastępca Burmistrza Arkadiusz Pawłowski, Skarbnik Gminy Teresa Kmiecik, Sekretarz Gminy Jarosław Marciniak, Przewodniczący Rady Miejskiej Rakoniewic Krzysztof Krawczyk, Dyrektor Rakoniewickiego Ośrodka Kultury Gizela Ziółkowska, Oliwia Kaczmarek – mł. referent ds. promocji, kultury, sportu i współpracy zagranicznej oraz Ulia Prosekina – tłumacz języka ukraińskiego.

Szczególnie wyjątkowe było to spotkanie dla przedstawicieli Pisoczin i Obwodu Charkowskiego. Od pierwszych dni wojny na Ukrainie i ataku rosyjskiego agresora to właśnie Gmina Rakoniewice, Gmina Flotwedel oraz Stowarzyszenie Eurobiker Charity e.V. pomogło w postaci przekazania darów, najpotrzebniejszych rzeczy, agregatów prądotwórczych, środków  pierwszej potrzeby, ubrań, kocy itp… Przedstawiciele Obwodu Charkowskiego mogli osobiście podziękować za okazaną pomoc. Były to niezwykle wzruszające chwile.

Delegacje z zaprzyjaźnionych miast i gmin partnerskich miały okazję uczestniczyć w X Święcie Konia oraz Dożynkach Gminno-Parafialnych w Jabłonnie. Nie zabrakło najważniejszych punktów na mapie naszej gminy takich jak: Zespół pałacowo – parkowy w Rakoniewicach, barokowy ratusz w Rostarzewie, rakoniewicki rynek oraz Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, którego historię przybliżył nam Kierownik Muzeum – Hubert Koler.

Ponadto zobaczyliśmy najważniejsze punkty Wolsztyna w tym znaną na całym świecie parowozownię. Pokazaliśmy również Grodzisk Wielkopolski, w którym ugościł nas Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński. Spotkania były okazją do wymiany doświadczeń i informacji na temat naszych miast, gmin i powiatów.

Przedstawiciele z Niemiec w osobach: Frank Böse – Burmistrz Gminy zbiorowej Flotwedel wraz z żoną Kerstin Böse oraz Daniela Weller – Prezes Stowarzyszenia Eurobiker Charity e.V. – motocyklowe stowarzyszenie charytatywne.

Przedstawiciele z Litwy – Gmina Širvintos w osobach: Przewodnicząca delegacji – Vilija Ramaškevičienė – Naczelnik Wydziału Ekonomii i Planowania Strategicznego Administracji Gminy Širvintos, Vaida Šeipūnė – Zastępca kierownika wydziału prawa, stanu cywilnego i stanu cywilnego administracji Gminy Širvintos, Edita Pocienė – Główny specjalista wydziału pomocy społecznej administracji Gminy Širvintos oraz Diana Jacyno-Sperskė – Specjalistka Starostwa Jauniūnai w administracji Gminy Širvintos. Oraz goście z Ukrainy (Pisoczin i Obwód Charkowski) w osobach: Wołodymyr Wiktorowicz Usow – Pierwszy zastępca szefa Charkowskiej obwodowej administracji Państwowej (wojskowej) Obwodu Charkowskiego, Kudenko Maryna Gennadiivna  – Kierownik Sztabu Charkowskiej Administracji Państwowej (wojskowej) Obwodu Charkowskiego, Artem Anatoliyovych Astakhov – Szef administracji obwodu charkowskiego państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie charkowski oraz Oleg Oleksandrovich Chernobay – Przewodniczący rady osadniczej Pisochyn.

Oliwia Kaczmarek