12 maja, na placu wewnętrznym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystego apelu przełożeni wręczyli awanse i odznaczenia oraz podziękowania za codzienną służbę.

W uroczystości udział wzięli:

 • Pani Marta Kubiak – Poseł na Sejm RP
 • Pan Marcin Porzucek – Poseł na Sejm RP
 • Pan Grzegorz Piechowiak – Poseł na Sejm RP
 • Pan Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski
 • st. bryg. Tomasz Grelak – Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
 • Pan Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski
 • Pan Sławomir Górny – Wicestarosta Powiatu Grodziskiego
 • Pani Honorata Kozłowska – Burmistrz Wielichowa
 • Pan Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego
 • Pan Gerard Tomiak – Burmistrz Rakoniewic
 • Pan Zbigniew Kaczmarek – Wójt Granowa
 • Pan Piotr Halasz – Wójt Kamieniec
 • mł. insp. Roma Figaszewska – Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wlkp.
 • Pan Dariusz Szulc –  Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk
 • Pani Danuta Nijaka  – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu
 • dh Leszek Chojnacki – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
 • Pan Hubert Koler – Naczelnik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa
 • ks. Marek Smólski – Kapelan Powiatowy Strażaków
 • Pan Stanisław Lenart Radny Powiatu Grodziskiego
 • Pan Jan Grochowy Radny Powiatu Grodziskiego
 • bryg. w st. spocz. Zbigniewa Lepa
 • st. bryg. w st. spocz. Wojciech Nolka
 • Prezesi i komendanci gminni OSP

Na wstępie dowódca uroczystości kpt. Piotr Bamber  złożył meldunek st. bryg. Tomaszowi Grelakowi, następnie podniesiono flagę państwową. 

W dalszej części głos zabrał bryg. Marcin Włodarczyk – Komendant Powiatowy PSP w Grodzisku Wlkp. , gdzie między innymi podziękował strażakom za pełne zaangażowanie i poświęcenie w codziennej służbie, życząc wszystkim – zarówno strażakom zawodowym, jak i druhom ochotnikom – zawsze bezpiecznych powrotów.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i awansów.

Tego dnia wręczono również okolicznościowe podziękowania za współpracę, które otrzymali: Poseł na Sejm RP – Marta Kubiak, Poseł na Sejm RP – Marcin Porzucek, Wojewoda Wielkopolski – Michał Zieliński, Zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Tomasz Grelak, Starosta Powiatu Grodziskiego –  Mariusz Zgaiński, Wicestarosta Powiatu Grodziskiego – Sławomir Górny, Burmistrz Wielichowa – Honorata Kozłowska, Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego –  Piotr Hojan, Burmistrz Rakoniewic –  Gerard  Tomiak, Wójt Gminy Kamieniec  – Piotra Halasz, Wójt Gminy Granowo – Zbigniew Kaczmarek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk Wielkopolski  – Dariusz Szulc, Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wielkopolskim mł. insp. Roma Figaszewska, Naczelnik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach –  Hubert Koler.

Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście, którzy dziękowali za wytężoną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu grodziskiego. Jak podkreślili, strażacy swoją postawą każdego dnia pokazują, że można liczyć na nich w każdej sytuacji.

Na zakończenie wszystkiego dobrego życzył i udzielił błogosławieństwa strażakom ks. kapelan Marek Smólski.

 

 KP PSP Grodzisk Wlkp.
Grodzisk Nasze Miasto

 

Opracowanie: bryg. Marcin Nowak – KP PSP w Grodzisku Wlkp.

zdjęcia: Anna Borowiak – Grodzisk Nasze Miasto