Sala edukacji w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa from Video Clockwork on Vimeo.

Sala edukacji ratowniczej „Ognik +” to pomieszczenie na poddaszu o powierzchni 210,82 m2, z odpowiednio zaprojektowanym w 2010 roku wnętrzem. Głównym celem tworzenia Sali było wprowadzenie zwiedzających w atmosferę pracy strażaka, pokazanie szerokiego spektrum zagrożeń, na jakie jest narażony, a także umożliwienie poczucia całego ciężaru odpowiedzialności i obciążeń, jakie towarzyszą ratownikom w ich codziennej pracy.

Ekspozycja jest tak zaprojektowana, aby każdy mógł pracę strażaka nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć, poczuć i …. dotknąć. Równie ważne jest uświadomienie zwiedzającym, poprzez pokazanie skutków nieostrożnych zachowań, braku rozsądku i wyobraźni.

Sala składa się z czterech podstawowych elementów:

  • „Spalone mieszkanie” to nieprzyjemny widok, ekspozycja przedstawia salon, kuchnie i pokój dziecięcy z wyszczególnionymi elementami, stanowiącymi najczęstszą przyczynę pożarów w naszych domach i mieszkaniach.
  • „Wypadek samochodowy” Gdy mijamy rozbity samochód na drodze często przebiega nam przez myśl, że to mógł być nasz samochód i dzięki temu puszczamy nogę z gazu. Taką właśnie reakcję chcemy osiągnąć wśród odwiedzających tę ekspozycję.
  • „Płonący las” to jedno z najbardziej przerażających zjawisk leśnych, zagrażających niejednokrotnie również życiu i mieniu ludzkiemu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik wizualizacji przestrzennej sprawimy, że poczują Państwo na własnej skórze jak potwornym żywiołem jest ogień trawiący las.
  • „Symulator jazdy wozem strażackim” Chcielibyśmy Państwa zaprosić do prawdziwej kabiny samochodu strażackiego „Star 20”, w której po uruchomieniu jednej z dwóch symulowanych przejażdżek można poczuć atmosferę autentycznej jazdy wozem strażackim ulicami miasta do zdarzenia drogowego.

Całość Sali wyposażona została w tablice informacyjne zawierające najważniejsze informacje, ostrzeżenia, oraz instrukcje postępowania w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.

Zastosowane narzędzia multimedialne takie jak: profesjonalne oświetlenie, obrazy telewizyjne, projekcje filmowe, efekty dźwiękowe pomagają pełnią zmysłów wyobrazić sobie przedstawiane zjawiska. 

 

Sala edukacji ratowniczej „Ognik +” została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Gminy Rakoniewice. Wykonała ją firma „Iventor” przy pomocy strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Nowym Tomyślu i Wolsztynie.